Bez kategorii

Co powinno się znaleźć w miejskim parku?

co_w_miejskim_parku

Park to przestrzeń, która tworzona jest dla okolicznych mieszkańców. Powinna być więc dopasowana do ich potrzeb i być odpowiednio zorganizowana. Dlatego należy wziąć pod uwagę potrzeby młodszych i starszych użytkowników miejskiej zieleni, a także ich różnorodne zainteresowania i ulubione formy spędzania wolnego czasu. Wystarczy odpowiednie zaplanowanie przestrzeni aby nawet stosunkowo niewielka przestrzeń zamieniła się w funkcjonalny, nowoczesny miejski park.

Czego użytkownicy oczekują od miejskiego parku?

Park to miejsce na wypoczynek i rekreację. Kojarzy nam się przede wszystkim ze spacerami. Jednak ułożenie tras alejek i obsadzenie ich roślinnością to trochę zbyt mało, aby stworzyć miejsce do wypoczynku, gdzie ludzie chętnie będą przyjeżdżać. Użytkownicy oczekują od parkowej przestrzeni czegoś więcej. Planując przestrzeń nie można zapomnieć o tym, że przydadzą się także ławki parkowe, pojemniki na śmieci segregowane czy siłownie plenerowe i place zabaw.

Mała architektura

Urządzając park miejski należy wziąć pod uwagę także jego styl. Całość powinna być spójna, a elementy małej architektury powinny nawiązywać do pozostałych elementów przestrzeni. Poza wyglądem bardzo istotny jest ich aspekt funkcjonalny. Odpowiednio rozmieszczone kosze na śmieci znacząco ułatwiają utrzymanie czystości w parku.

Niezależnie od tego czy dany park miejski jest jedynie niewielką przestrzenią, która ma zaspokoić potrzeby niewielkiej liczby okolicznych mieszkańców czy też jest to duży, reprezentatywny miejski park, warto przyłożyć wagę nawet do najmniejszych szczegółów. Wydawać by się mogło, że elementy takie jak barierki, słupki czy kosze na śmieci nie są istotne, jednak znajduje się ich całkiem sporo w każdym parku i chcąc nie chcąc mają swój wpływ na estetykę.

Trzeba także pamiętać, że są to elementy narażone nie tylko na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, ale także na akty wandalizmu, dlatego powinny być solidne i wykonane z trwałych materiałów. Dobrym przykładem jest ławka betonowa bez oparcia. Trwała konstrukcja, która odpowiednio przytwierdzona do podłoża nie ulegnie zniszczeniu, a przy tym ciekawy wygląd idealnie wpisujący się w parkowy styl. W zielonej przestrzeni sprawdzi się także ławka parkowa z oparciem, która ma metalową lub żeliwną konstrukcję.

Chcąc pomóc użytkownikom w utrzymywaniu czystości w parku koniecznie musisz umieścić w jego obrębie kosz uliczny. Ich rozmieszczenie powinno być skrupulatnie zaplanowane i przemyślane. Odpowiednia ilość pojemników na śmieci znacząco zwiększa prawdopodobieństwo, że użytkownik parku wyrzuci śmieci do kosza, a nie na teren zielony. Oczywiście o czystość miejskiego parku dbają także służby, które są do tego zatrudnione, jednak wyposażenie parku w odpowiednią ilość pojemników na śmieci ułatwi im pracę i pozwoli na względne zachowanie porządku na dłuższy czas.