Bez kategorii

Jakie są rodzaje miejskich koszy na śmieci?

kosze rodzaje

Uliczne kosze na śmieci to niezwykle ważny element miejskiej architektury, który pozwala na dbanie użytkownikom o porządek. Wiele osób zwraca uwagę na to, że ich właściwe rozlokowanie i odpowiednia ilość jest niezwykle istotna. Poza tym, że są one niezwykle użyteczne, to w wielu przypadkach także estetyczne. Osoby odpowiedzialne za dane tereny przykładają coraz większą wagę do tego, aby zadbać nie tylko o odpowiednią ilość koszy na śmieci, ale także o ich wygląd. Odpowiednio dobrane mogą wtopić się w tło i stanowić spójny element architektury.

Gdzie powinny być rozlokowane kosze na śmieci?

Co ciekawe, wciąż nie ma żadnej ustawy czy przepisu, który określałby konieczność ulokowania kosza na śmieci w danym miejscu np. przy przystanku autobusowym. Ich rozmieszczenie wciąż jest jedynie “miłym dodatkiem” i wolą osoby zarządzającej danym terenem. Oczywiście umieszczenie ich jest z korzyścią dla obu stron. Dzięki odpowiedniej ilości koszy na śmieci przechodnie mają do nich ułatwiony dostęp i istnieje większe prawdopodobieństwo, że zdecydują się na wyrzucenie śmieci do kosza. Druga strona także na tym zyskuje. Gmina nie musi zajmować się zanieczyszczonymi terenami, a to właśnie na niej spoczywa odpowiedzialność utrzymania czystości na terenach podległych.

Choć wciąż zdarzają się przypadki, że pomimo dużej ilości koszy na śmieci nieczystości lądują obok, a nie w miejscu do tego przeznaczonym, to jednak świadomość ekologiczna ludzi jest obecnie dużo wyższa. Odpowiednie rozmieszczenie koszy na śmieci wspiera ludzi w zachowaniach prospołecznych.

W bogatej ofercie produktowej producent koszy na śmieci oferuje nie tylko kosze betonowe, ale także klasyczne modele czy takie umożliwiające segregację śmieci. Do ciekawych propozycji można zaliczyć kosze na śmieci z drewnianym zdobieniem, które świetnie sprawdzi się nie tylko w parkowych alejkach, ale także np, na placach zabaw.

Stylowe kosze na śmieci

Choć powyższy tytuł brzmi nieco dziwnie, to właśnie takim mianem można określić współczesne kosze na śmieci. Jeszcze do niedawna na ulicach straszyły pomarańczowe kosze na śmieci, które nie ma co ukrywać były po prostu brzydkie, a ich umieszczenie w ładnej okolicy powodowało lekkie zachwianie estetyki tego miejsca. Jednak były konieczne. Obecnie nie trzeba wybierać między wyglądem a funkcjonalnością. Nowoczesne modele nie tylko wpisują się w daną przestrzeń, ale stają się jej spójnym elementem wystroju. Z powodzeniem można powiedzieć, że kosz uliczny pełni obecnie także funkcję dekoracyjną.

Kosze na śmieci różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale także funkcjonalnością. Dostępne są takie bez pokrywy, a także takie z daszkiem czy przykrywką. Kolejną różnicą jest sposób zabezpieczenia do podłoża. Kosze mogą mieć specjalną kotwę lub dodatkowe obciążenie w postaci betonowej płyty.

Nie da się zaprzeczyć, że kosze na śmieci są niezbędnym elementem miejskiej architektury i lokowanie ich w różnych miejscach jest niezbędne dla zachowania czystości. Wiedzą o tym także producenci koszy na śmieci, którzy starają się podążać za nowoczesnymi trendami i produkować pojemniki, których właściciele danych terenów z chęcią montują.