Bez kategorii

Mała architektura miejska

mala_architektura

W mieście nie brakuje miejsc, które dzięki odpowiednio dobranym elementom małej architektury stają się bardziej interesujące i funkcjonalne dla mieszkańców. Ryneczki, skwery, przystanki autobusowe i tramwajowe – wszystkie te miejsca zyskują po przemyślanym zagospodarowaniu stając się popularnymi miejscami spotkań i funkcjonalnymi elementami architektury miejskiej.

Ławki, kosze na śmieci, donice na kwiaty – jak dobierać poszczególne elementy małej architektury, żeby stworzyć funkcjonalną przestrzeń w centrum miasta?

Niezależnie od tego, czy planujemy zagospodarowanie skweru w centrum miasta czy reorganizację przystanku tramwajowego, przed wyborem elementów małej architektury, takich jak zewnętrzne kosze na śmieci czy ławki betonowe powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Jaką rolę odgrywa aranżowana przestrzeń w mieście?
  • Jaką rolę chcemy, żeby odgrywała?
  • Kto będzie korzystał z aranżowanej przestrzeni?
  • Jakie potrzeby powinna zaspakajać?

Inaczej zaplanujemy miejski skwer czy przestrzeń rekreacyjną wokół rynku, a inaczej przystanek autobusowy czy tramwajowy… Innych elementów małej architektury w postaci ławek parkowych będzie wymagał funkcjonalny projekt miejskiego deptaku, a innych charakteryzujący się wysokim natężeniem ruchu węzeł tramwajowy. Warto przy tym pamiętać, o różnicach w projektach dedykowanych dla starszych mieszkańców i projektach przeznaczonych dla młodzieży.

Ławki betonowe – trwałe, funkcjonalne i eleganckie

Ławki betonowe mają wiele twarzy… Mogą przyjmować postać betonowego stelażu, na którym osadzimy siedzisko i oparcie z metalu lub desek, bądź prefabrykatu z betonu zbrojonego. Zarówno te pierwsze, jak i te drugie doskonale wpisują się w przestrzeń współczesnych miast, w których surowe, betonowe akcenty są równoważone zielenią i kwiatami lub wręcz podkreślane konstrukcjami na bazie stali nierdzewnej i szkła.

Ławki betonowe bardzo dobrze sprawdzają się w przestrzeniach funkcjonalnych. To doskonały wybór w przypadku przystanków autobusowych i tramwajowych. Na dworcach kolejowych lepiej prezentują się natomiast lżejsze konstrukcje, na bazie stelażu z metalu. Ławki z betonowym stelażem i drewnem bardzo dobrze sprawdzą się również jako element małej architektury parkowej. Betonowy stelaż zapewni im trwałość i odporność na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, podczas gdy drewniane siedzisko i oparcie nawiązuje do naturalnych materiałów i bardzo dobrze harmonizuje się z otoczeniem.

Ławki i zewnętrzne kosze na śmieci to także funkcjonalne elementy wyposażenia podwórek szkolnych, które dzięki nim zyskują bardziej przyjazny wymiar.

Niezbędna mała architektura – kosze na śmieci

Tym, co sprawia, że przestrzeń publiczna jest przystosowana do potrzeb jej użytkowników, jest właśnie mała architektura. Kosze na śmieci pozwalają utrzymać porządek w parkach, na przystankach autobusowych, na ulicach czy na skwerach. Dlatego nie można lekceważyć kwestii ich montażu – powinno być ich na tyle dużo, aby każdy mógł w razie potrzeby z nich skorzystać.

Wiemy, jak dużą rolę odgrywa w przestrzeni publicznej mała architektura. Kosze na śmieci, które produkujemy, są w związku z tym wykonane nie tylko estetycznie, ale mają również funkcjonalną konstrukcję.

Mała architektura – ławki z betonu i metalu

Doskonale zdajemy sobie sprawę, czym powinna się wyróżniać praktyczna mała architektura. Ławki wykonujemy z betonu oraz z metalu. Sprawia to, że są przeznaczone do bardzo długiej eksploatacji i trudno je zniszczyć.

To, jak wygląda mała architektura – ławki oraz kosze – przekłada się na estetykę całego otoczenia. Dlatego naszym priorytetem jest także modny projekt tych elementów i dobór stylowych surowców do ich produkcji.