Bez kategorii

Metalowe czy plastikowe kosze na śmieci ?

jaki_pojemnik

Śmietniki są nieodłącznym elementem architektury. Znajdują się zarówno w centrach miast jak i w parkach czy miejscach przeznaczonych do wypoczynku. Projektanci pragną więc, aby poza swoją funkcją użytkową pełniły także funkcję estetyczną. Jak pogodzić jedno z drugim? Które śmietniki są lepszym rozwiązaniem – metalowe czy plastikowe?

Kosze na śmieci muszą być wytrzymałe

Jeszcze do niedawna widok żółtych, plastikowych koszy na śmieci był czymś standardowym. Trzeba jednak przyznać, że takie rzucające się w oczy pojemniki nie były zbyt estetyczne. Głównie ze względu na to, z czasem wyparły je metalowe kosze na śmieci. Wykorzystanie tego materiału pozwoliło na zmianę estetyki, ale także zwiększenie wytrzymałości koszy na śmieci. Pojemniki ulokowane w centrach miast czy w miejscach publicznych narażone są nie tylko na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, ale także na uszkodzenia spowodowane przez ich nieprawidłowe użytkowanie i uszkodzenia mechaniczne.

Ważne jest także ich łatwe czyszczenie i konserwacja

Podczas doboru pojemnika na śmieci konieczne jest także wzięcie pod uwagę kwestii praktycznych. Obsługa takiego pojemnika, czyli po prostu jego opróżnianie, powinna być wygodna i nie sprawiać większego kłopotu firmie zajmującej się tym. Pod tym względem zarówno plastikowe jak i metalowe kosze na śmieci sprawdzają się świetnie. Każdy pojemnik projektowany jest tak, aby jego opróżnianie było proste. Najczęściej pojemniki posiadają dodatkowy wkład czy też praktyczne otwarcie, tak aby w łatwy sposób operator mógł wyrzucić jego zawartość.

Pojemniki na śmieci wymagają nie tylko opróżniania, ale także czyszczenia i konserwacji. Takie zabiegi powinno przeprowadzać się regularnie. Choć większość producentów bierze to pod uwagę podczas produkcji koszy na śmieci, to można zauważyć, że niektóre kosze metalowe z czasem rdzewieją. Pod tym kątem, plastikowe pojemniki na odpady można uznać za praktyczniejsze, choć odpowiednio dobrany metal także się sprawdzi.

Plastikowe czy metalowe kosze na śmieci – które wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, a do każdego miejsca w którym mają stanąć nowe pojemniki na odpady, należy podejść indywidualnie. To, jaki śmietnik powinien się tam znaleźć, zależy nie tylko od właściwości materiału, ale także od wyglądu otoczenia czy pojemników znajdujących się w pobliżu. Producenci w swojej ofercie posiadają różnorodne modele, które różnią się między sobą nie tylko kolorem, ale także stylem czy wzorem. Każde miejsce ma swój charakter, a nawet taka pozornie niewielka rzecz jak kosz na śmieci, może uzupełniać jego wygląd i sprawić, że całość będzie wyglądała spójnie i estetycznie. W katalogach modeli można spotkać zarówno klasyczne kosze na śmieci jak i nowoczesne pojemniki.